}

Zrušená soustředění, odložené závody, zavřené bazény. Zpátky na správnou kolej jsme se postavili na letním soustředění a rychlíkem jsme mířili k cíli. Už nás nic nezastavilo. V létě na mistrovství Evropy juniorů vyplaval náš reprezentant stříbrnou medaili. Většina svěřenců měla svůj vrchol po zimní sezóně, kdy se celkem 23 z nich se podařilo probojovat na mistrovství České republiky. Zaplavali zde 87 startů, na konto připsali 60 osobních rekordů a domů přivezli 2 bronzové medaile.

„Protože jsme trénovali skoro celé prázdniny, podařilo se jarní bezbazénovou pauzu úplně dohnat,“ hodnotil posun plavců šéftrenér Ota Kunt. K pozitivní reflexi celého roku se přidali také další trenéři. Všichni se shodují, že děti udělaly velké pokroky. To se promítlo jak v technice plaveckých způsobů, tak v množství osobních rekordů.

Nový rok tradičně startujeme soustředěním v Horních Mísečkách. V 2021 nám to však nebylo dopřáno. Dokud to šlo, pokračovali jsme tak v běžkování na domácí půdě v Bedřichově.

Situace s covidem se však stále zhoršovala, nevzali nám jen plavecké tréninky, ale omezili také možnost pohybu. Přesto jsme nelenili – v březnu jsme vyhlásili indi vindi přípravu a kontrolní měření jednoho odběhnutého kilometru.

Zimní sezóna startuje na slunci

Prvních závodů roku jsme se zúčastnili až na konci května – výběr nejstarších si zaplaval na venkovní Praze. Týden na to jsme ale už plavali v Liberci na Velké ceně. Jednalo se o 3. kolo Českého poháru a zároveň jsme měli možnost hostit kvalifikační závody pro olympijské hry, konkurence tak byla vysoká a nám se v ní dařilo prosadit.

Velmi krátkou letní sezónu zakončily klubové závody Cena PKLbc, po které následovalo loučení na Liberecké přehradě.

Začátkem července se konalo mistrovství Evropy juniorů v Římě. Sportovní plavecký klub Slavia Liberec zde měl svého zástupce Jakuba Bursu, který na dlouhé polohovce vyplaval stříbrnou medaili. Výkonem si vylepšil o tři vteřiny osobní rekord a získal český juniorský rekord na trati. V Římě však dokázal posunout ještě jednu laťku – na 200 PZ vyplaval nový český seniorský rekord.

Možná proto, že byla první část roku sportovně chudá. A možná proto, že soustředění ve Strakonicích je vždycky perfektní – se opět vydala skupinka nedočkavců na místo o den dřív na kolech. Trasu dlouho 255 km odjeli za dva dny a s ostatními účastníky se setkali na jihu Čech, aby začali své dvoutýdenní dobrodružství. Ráno se běhalo, plavalo, odpoledne jezdilo na kole, posilovalo. Na závěr se skládaly básně a u táboráku se zpívaly písně.

Týden skvělých zážitků si užily také mladší děti, které se vypravily soustředit do Děčína. Nepotkalo je příliš vlídné počasí, trénink ale dělá mistra a vrátily se díky tomu zocelené.

Dva bronzy

Školní rok se nesl na vlně tréninků, které už nezastavil žádný lockdown ani uzavření bazénů. Vyjeli jsme na několik závodů i soustředění. Mladší děti vzhlížely k vrcholu roku na krajských přeborech, starší se vypravily na Poháry či Mistrovství České republiky.

Plavci se v průběhu prosince vydali do šesti měst, kde se odehrával jejich vrchol sezóny v příslušné kategorii. Na stupně vítězů vystoupali reprezentanti PKLbc v Litoměřicích a Prostějově. Na mistrovství dvanáctiletých vyplavala Klára Ela Matošková bronzovou medaili v disciplíně 400m volným způsobem. V závodě 200m motýlem v kategorii čtrnáctiletých byl třetí Jan Jurčík.

Sportovci se však nepoměřují jen se soupeři, ale především sami se sebou. Ukazatelem je pak jejich zlepšení, a právě zde je vidět úspěšnost plavců PKLbc – dvě třetiny startů byly v osobních rekordech. „Chtěl bych vyzdvihnout šest osobních rekordů ze šesti startů Matěje Služevského na mistrovství juniorů a dospělých,“ komentoval trenér Kunt. Všechny starty v osobních rekordech plavali také Emma Jechová a Samuel Duck na MČR dvanáctiletých.

Plavci však byli úspěšní nejen jako jednotlivci, reprezentanti našeho oddílu se postavili na start také ve štafetových závodech. Dvě plavali v Litoměřicích, kde se dvanáctiletým dívkám při polohovém závodě podařilo umístit dokonce na čtvrtém místě. Mixovou štafetu na kraulové trati dokončili liberečtí pátí. Po dvou štafetách plavali rovněž na Poháru jedenáctiletých v Kladně.

„V druhé části sezóny nás výrazně zasáhla nemocnost včetně covidu, která vyřadila nejméně čtyři jisté účastníky mistrovství,“ zdůraznil Kunt. Mezi nemocnými byla mimo jiné Kateřina Matošková, která během roku trénuje a studuje ve Spojených státech, nebo několikanásobný mistr a český reprezentant Jakub Bursa.

Závěrem prosba

Konec roku jsme oslavili s předstihem – u příležitosti Vánoční ceny. Zaplavali jsme si kraulový trojboj i 16x50m dlouhou štafetu. Vylovili kapry a rozebrali si vánoční ozdoby s naším logem. Popřáli si vše krásné do dalšího společného roku, který plánujeme prožít intenzivněji a s větší chutí než ten, který právě končí.

Přestože to nebyl jednoduchý rok, zvládli jsme ho parádně a určitě bude na co vzpomínat. Proto nám dovolte poděkovat vám za spolupráci, odhodlání a oddanost. Doufáme, že vás práce s námi také těší a můžeme hledět vpřed společným chvílím, které nás ještě čekají.

Prvotřídní šipkou do úspěšného roku 2022!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *