}

První červnový víkend zahájili plavci Sportovního plaveckého klubu Slavia Liberec na závodech, které se po 21 letech konaly na domácí půdě. Realizační tým oddílu zde uspořádal letošní 3. kolo Českého poháru. Účast byla hojná, přihlásilo se bezmála šedesát klubů z Čech i Moravy. Nouze nebyla ani o velká jména plaveckého světa, v libereckém bazénu si zaplavala hned desítka českých reprezentantů. Nejvíce byl vidět pardubický Jan Čejka, který vyhrál celkem pět závodů. V ženských disciplínách braly reprezentantky tři prvenství Barbora Janíčková a Alena Benešová. Nejhodnotnější bodový výkon předvedl na prsové dvoustovce Matěj Zábojník, který vrátil Filipovi Chrápavému týden starou porážku z pražského Podolí. Mezi ženami zaplavala nejhodnotnější bodový výkon Barbora Janíčková. Liberečtí plavci se však v této konkurenci neztratili, mnoho z nich si udělalo osobní rekordy, zaplavali si také finálové rozplavby a někteří doplavali až na stupně vítězů.

Závody se konaly celkem tři dny, první plavci skočili šipku už v pátek odpoledne. Rozplavby zahájily padesátimetrové disciplíny, ve kterých měl PKLbc silné zastoupení. Nejlépe si vedl Vojtěch Krejzar, který si na 50m prsa vyplaval účast ve finále B. Svou účastí na nejkratší prsařské disciplíně nás poctila česká rekordmanka, medailistka z mistrovství Evropy, účastnice olympijských her a nyní maminka – českolipská plavkyně Petra Weber (Chocová).

Rychlé padesátky následně vystřídaly rozplavby 400m polohový závod, 1500m volný způsob v podání mužů, o zakončení pátečního dne se postaraly ženy na 800m volný způsob. Finále se plavaly v sobotu odpoledne, ve kterých dlouho polohovku s přehledem ovládl náš Jakub Bursa.

Sobotní den však zahájily motýlkové tratě – konkrétně závody na 50 a 200m. Díky odpolednímu finále se pak liberečtí radovali právě z dlouhého motýlka a to jak z výkonů mužů tak žen. Pro zlato si doplavala Kateřina Matošková, která se přes rok připravuje v americkém univerzitním týmu. Nejvyšší stupínek a zlato na stejné trati bral i Jakub Bursa. Před obědem plavci dále pokořily trať 100m znakem, následovaly 200m prsa a kraul.

Ozdobou sobotního dne byly štafety na 4x100m polohově mix – tedy ve složení dvě ženy a dva muži. Domácí oddíl PKLbc dokázal postavit hned tři skupiny. Sestava ve složení Kateřina Matošková, Jakub Bursa, Matěj Služevský a Hana Kořínková si vytvořila takový náskok, že ostatním nadělila manko téměř deseti vteřin a s přehledem dohmátla na prvním místě.

Neděle začala 50m znak, v jehož odpoledním finále přidala bronz do sbírky Kateřina Matošková. Na programu dále byly závody na 100 a 400m volným způsobem, 200m polohově, 200m znak a na závěr 100m motýl. Znaková dvoustovka se podařila Jakubovi Bursovi, který dohmátl na 3. místě. Na totožné trati excelovala Kateřina Matošková, která dokázala zvítězit s náskokem pěti vteřin. Ve finále 100m motýlem měl PKLbc dvounásobné zastoupení, když se do finále B v mužích postavil Matěj Služevský, následovaný ve stejné skupině v ženském podání Hanou Kořínkovou.

Posledním hvizdem v nedělní podvečer bylo ukončeno 3. kolo Českého poháru v plavání. Slova chvály patří všem plavcům, kteří po téměř roční pauze dokázali změřit síly a vyburcovat se k co nejlepším výkonům. Následuje opět pilná příprava, těšení se na letní soustředění a nezbývá než doufat, že se u nás v Liberci podobné velké závody budou konat hned v příštím roce.

Děkujeme všem sponzorům, kteří akci podpořili, bez nich by se akce uskutečnit nemohla.

Největší dík patři generálním partnerům : Libereckému kraji a Městu Liberec.

Anna Urbanová, PKLbc

Parádní fotky od Oty Mrákoty najdete v GALERII.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *