}

OSOBNÍ REKORDY, MEDAILE A REKORD ČESKÉ REPUBLIKY !!! 😊

Ve dnech 14. -12.12.2023 se bazéně na plzeňských Slovanech konalo zimní MČR dospělých a dorostu. Jedná se o prestižní soutěž, na které se setkají nejlepší plavci republiky z kategorie dospělých a dorostenců.

Nominace je tvrdá. Pro dorostenecké kategorie se do dané disciplíny může nominovat pouze 10-18 mladších a 10-18 starších dorostenců. Dorostenecké kategorie jsou vždy dvouročníkové, starší junioři              2005-2006; mladší junioři 2007-2008. V kategorii open je naminováno cca 20 závodníků podle přihlášeného času. V kategorii open mohou startovat i žáci.  Je tedy již velkým úspěchem se na závodech startovat.

Z našich plavců se na mistrovství nominovali v dorosteneckých kategoriích Isabel Lucy Farmer, Kuba Procházka, Pepa Jurčík a Honza Jurčík. V dospělé kategorii reprezentoval náš oddíl Kuba Bursa (při společném focení jsme ho nemohli najít 😊). V kategorii open si své top disciplíny přijely zaplavat i naše starší žákyně Ela Matošková a Ester Krejsová.

Isabel Lucy Farmer se nominovala v kategorii starších dorostenek (ročníky 2005 a 2006) na tratě 50K, 100K, 50M, 50Z, 100Z a 200K. Plavala výborně. Podařilo se jí kvalifikovat do tří dorosteneckých finále a jednoho open finále. Na všechny tratě si opakovaně vytvořila osobní rekordy, kdy ve finále překonala svůj osobák z rozplaveb. 50K 26,37 6. místo; 50M 28,54 8. místo; 50Z 31,00 9. místo open. Nejlepší výsledek Isabel  je 100K 56,95 3. místo mezi staršími juniorkami !!!

Bilance: 9 startů, 9 osobáků; 1x 3. místo

Kuba Procházka se nominoval  mezi mladší dorostence na tratě 100Z a 200Z. Kubík je mladším ročníkem z kategorie mladších juniorů (2007 a 2008), což velmi těžká pozice. Přechod z žákovského plavání do toho dorosteneckého je skokový posun plavecké i závodní úrovně a Kuba to zvládl výborně. Na 200Z se mu podařilo těsně přiblížit k osobnímu rekordu. Na 100Z vylepšil své maximum na 1:03,39. Kubík skončil na pěkném 20. a 24. místě.

Bilance: 2 starty; 1 osobák; výborná obsluha instagramu 😊

Pepa Jurčík si v kategorii mladších juniorů (ročníky 2007 a 2008) zaplaval disciplíny 50Z, 100Z, 200Z, 100PZ a 400PZ.  Pepis zaplaval na všechny znakové tratě výrazně zlepšené osobáky. Nominoval se do 3 finále.

Na 200Z vylepšil svůj osobák o 1,4 vteřiny a skončil na 4. místě; 2:08,23. Následně ale obrátkový rozhodčí vyhodnotil jeho obrátku za nesprávnou a Pepu bohužel diskvalifikoval.

Na 100Z si Pepis zaplaval výborný čas pod jednu minutu a nominoval se do finále, výkonem 59,69. Tam svůj osobák ještě vylepšil na 59,68 a stačilo to na výborné 10. místo. 50Z Pepis opět postoupil do finále časem 27,72, kde svůj osobní rekord z rozplaveb opět zlepšil na 27,33 a umístil se na skvělém 8. místě mezi mladšími juniory.

Pepis nově také plaval 100PZ v čase 1:01,02 a 400PZ v čase 4:43,86, kde vybojoval v osobních rekordech parádní 14. a 10. místo mezi mladšími juniory.

Bilance: 7 startů, 3 finále, 7 osobáků

Honza Jurčík závodil v kategorii mladších juniorů (2007 a 2008) a pro toto mistrovství si naplánoval náročné sousto, disciplíny 100M, 200M, 400K, 800K, 400PZ a 200K.

Závody Ogiš zahájil 800K, kde si skvělým časem 8:25,11 vyplaval 2. místo a potvrdil výbornou formu.

Druhý den plaval kombinaci těsně po sobě jdoucích 100M a 400K. V rozplavbách na 100M výborně odhadl tempo a časem 56,73 postoupil do finále. Následovala 400K, kterou Ogiš zvládl parádně a ve finiši vybojoval nečekané 2. místo časem 4:03,82. Odpoledne pak ve finále na 100M zaplaval Ogi čas 55,37 a vybojoval 2. místo, kdy za vítězem zaostal pouze 1 setinu sekundy. Obě umístění byla nečekaná a trenér i Ogi měli velkou radost.

Následující den byla v programu Ogiho hlavní disciplína, 200M.  Náskok před ostatními závodníky dával velký předpoklad, že Ogi získá titul mistra republiky. Tento cíl splnil. Ogi měl ale i svůj vlastní cíl a tím byl kvalitní čas. V závodě zaplavaných a výborných 2:03,89 okomentoval, že by to šlo ještě rychleji. A tak odpoledne nastoupil do finále open. Open finále je 10 nejlepších borců bez rozdílu kategorií. Do open finále nastupoval s oddílovým kolegou Kubou Bursou. Povedlo se mu znovu zlepšit osobní maximum na 2:03,02 a umístit se na absolutním 6. místě!

Poslední závodní den Ogi plaval 400PZ.  Zde Ogi zúročil úterní ranní prsové tréninky 😊 a získal, ne zcela očekávané 3. místo 😊.

Bilance: 8 startů; 6 finále; 7 osobáků; 1x 1 místo; 3x 2. místo; 1x 3. místo

Kuba Bursa závodil v kategorii open.  Kuba se nyní připravuje v Itálii a na MČR si naplánoval disciplíny 200M, 400K, 200PZ a 400PZ.

V kategorii open se již disciplíny 50 a 100 plavou na rozplavby, semifinále a finále, tratě 200 a 400 se plavou na rozplavby a finále, tedy si i delší tratě plavci zopakují dvakrát. To je opravdu už velmi náročné.

Kuba MČR zahájil jednou ze svých hlavních disciplín a to 200PZ. V rozplavbách si pojistil postup do finále časem 2:00,56. Ve finále Kuba zaplaval výborný nový osobní rekord v čase 1:56,91 a získal první titul mistra republiky a rekord šampionátu.

Další, pro Kubu vedlejší, disciplínou byla 400K. Do finále postupoval Kuba na čtvrté příčce s časem 3:56,70. Ve finále Kuba zabojoval a čas vylepšil na 3:47,55 a získal 3.místo.

V sobotu si Kuba do programu zvolil, trochu nečekaně, 200M. Časem 2:01,55 zkušeně postoupil do finále, kde získal 2. místo v novém osobáku 1:58,71.

To nejlepší si Kuba „schovával“ až na konec 😊. 400PZ, Kubova královská disciplína. V rozplavbách Kuba zaplaval čas 4:26,76 a do finále postoupil ze druhého místa. Kuba již delší dobu toužil zlepšit své osobní maximum a načasoval si to báječně. V neděli odpoledne ve finále Kuba nejen zlepšil svůj osobák, ale podařilo se mu vytvořit nový český rekord časem 4:07,38 !!! 😊

Byla to nádherná tečka za velmi povedeným MČR.

Bilance: 8 startů, 4 finále; 2x 1. místo; 1x 2. místo; 1x 3. místo  a  REKORD České Republiky